εκτροφείς της πίσω αυλής


τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα τη γνώμη σας για το φαινόμενο του να πουλάει κάποιος τα κουτάβια που γεννάει η σκύλα του διατείνοντας ότι είναι εκτροφέας.Σύμφωνα με τα λίγα που γνωρίζω για να είναι κάποιος νόμιμος πρέπει να είναι καταχωρημένος στον κυνολογικό όμιλο Ελλάδας,διορθώστε με αν κάνω λάθος, αφορμή για την ανάρτηση μου αυτή ήταν το ότι στην προσπάθεια μου να βρώ εκτροφείς μαλτεζ στην Ελλάδα έπεσα πάνω *** μεταξύ των άλλων με <<διαβεβαίωσε ότι τα σκυλιά της είναι καθαρόαιμα αν και δεν είναι στον ΚΟΕ καταχωρημένα ούτε αυτά ο΄υτε αυτή ως εκτροφέας, παρ'ολα αυτα έχουν pedigree λέει! Ο τρόπος της ότι απέφευγε να απαντήσει μου φάνηκε περίεργος με αποκορυφωμα να τσαντιστεί γιατί ρωτάω πολλά...... κάθε σχόλιο δεκτό ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.632
19.858
Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι προς συζήτηση φίλε @τακις
Είναι όλα σαφή και ξεκάθαρα, ευτυχώς και στο δικό σου μυαλό :)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.784
Στο λινκ που εχεις βαλει ολα τα σκυλια της εχουν πεντιγκρι του ΚΟΕ.
 






τακις

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
47
2
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Και μόνο ότι γράφει ότι έχει maltese tea cup ... αρκεί.
τι είναι βρε παιδιά το maltese tea cup? μπήκα από περιέργεια στο site της και το διάβασα και μου έκανε εντύπωση..
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
@Aliki V.
το tea cup (μετάφραση : φλιτζάνι τσαγιού) είναι μια βλακεία που ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια και αναφέρεται στο πολύ μικρό μέγεθος ενός ζώου.
Υποδηλώνει οτι ένα ζώο, όπως ο σκύλος που συζητάμε είναι τόσο μικρό που χωράει σ ένα φλιτζάνι.
έχω δει μέχρι και tea cup size pig (που προφανώς και μεγαλώνουν, δεν υπάρχει τόσο μικρό γουρούνι)
δεν υπάρχει το tea cup μέγεθος για κανένα ζωό εκτός απο αυτά που είναι πραγματικά πολύ μικρά πχ ένα ποντικάκι
Ζευγαρώνοντας μικρόσωμα μαλτέζ συνεχώς, θα παίρνεις όλο κ πιο μικρόσωμους απογόνους. Στην ουσία αυτά τα σκυλάκια είναι εκτός προτύπου της φυλής των μαλτέζ και συνοδεύονται απο πολλά προβλήματα υγείας.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η ύπαρξη πεντιγκρί ή η εγγραφή στον ΚΟΕ δε λένε τίποτα από μόνα τους. Είναι μεν πρώτες ενδείξεις, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές άλλες που οφείλει να συγκεντρώνει ένας καλός εκτροφέας.
Τρανταχτό καμπανάκι αυτό που αναφέρει η Εριάνα παραπάνω. Άλλο καμπανάκι ότι το μόνο που βρήκε να γράψει για τα μαλτέζ γενικώς είναι ότι είναι λιγόφαγα ή ότι το χαρακτηριστικό της εκτροφής της είναι το "doll face" ή ότι έχει κι άλλες 3 φυλές να της βρίσκονται.

Δεν ξέρω τι άλλη γνώμη περιμένεις ακούσεις. Ο καλός εκτροφέας, ο ΚΟΕ, οι εκθέσεις, τα πεντιγκρί και όλα τα συμπαρομαρτούντα είναι θέματα που έχουμε αναλύσει μέχρι τελικής πτώσεως εδώ μέσα :)

τι είναι βρε παιδιά το maltese tea cup? μπήκα από περιέργεια στο site της και το διάβασα και μου έκανε εντύπωση..
Είναι μάρκετινγκ και τίποτα παραπάνω. Είναι ένα επίθετο που κολλάνε πολλοί εκτροφείς της κακιάς ώρας στα σκυλιά τους, για να προκαλέσουν θετικούς συνειρμούς στο αγοραστικό κοινό. Δεν είναι επίσημο (δηλαδή δεν αναφέρεται στο πρότυπο) χαρακτηριστικό καμιάς φυλής.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.632
19.858
Το ότι κάνατε τον κόπο, να μπείτε στο site/σελίδα, ότι άλλο έχει η κα.Μαίρη, με ξεπερνάει.
Ανοίξτε βρε κανά βιβλίο της προκοπής, άμα έχετε χρόνο και κέφι για διάβασμα.
@sis πρότεινε στα παιδιά, που χάνουν τον χρόνο τους να μπαίνουν να διαβάζουν ότι βγει μπροστά στα μάτια τους. Θα ξεστραβωθείτε βρε μ' αυτά που διαβάζετε... :LOL:
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
πφφφφφ πάλι δωρεάν διαφήμιση κάναμε... θα'πρεπε να ζητάμε ποσοστά :)

@admin ίσως έχεις να σβήσεις κάτι σε αυτό το θέμα

Απόκτηση σκύλου - Ερωτήσεις προς Εκτροφέα
Πρόβλημα με εκτροφέα
Ηθική εκτροφή ερασιτέχνη εκτροφέα
Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;
Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:
Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά

Γιατί το ζευγάρωμα του ζώου μας δεν είναι εκτροφή

Όποιος τα τελειώσει να μου πει... έχω και μερικά βιβλία από την περσινή καραντίνα που δεν έχω ανοίξει ακόμα διότι η κουλτούρα μου περιορίζεται σε σπλατεριές του νετφλιξ λόγω έλλειψης χρόνου, τουλάχιστον να μου πει κάποιος αν αξίζουν τον κόπο :p
 






Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
πφφφφφ πάλι δωρεάν διαφήμιση κάναμε
μην το γελάς...αν είναι κανενας αδαής, θα μπει στο site και θα πάει να πάρει σκυλί από εκεί..δυστυχώς υπάρχουν ακόμα εκείνοι που ψάχνουν ν' αγοράσουν σκυλί από οπουδήποτε....και την πατάνε στο τέλος...
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κανάριο αγκαλιάς που σιδερώνει κιόλας;; :love::love::love:
αμα βρείτε ενα τετοιο να σιδερωνει και να βαζει σκουπα το θέλω. Εγω εχω large mouth mix σαν του @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ αλλα μονο πλένει/γλυφει πιάτα :LOL:

Protest!!!

#lefteriastiNEE-KOH-KAY-RAH (έκανα βελτιώσεις στη γραφή :LOL: )
εψαχνα για κανα 2λεπτο να βρω την εξωτικη φυλη :ROFLMAO:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.592
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3