Πρόβλημα με εκτροφέα


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
grdane, εντελώς φιλικά, σε ρώτησα κάτι σαν εκτροφέα πιο πάνω, πιθανόν δε το είδες και δε μου απαντησες.
αν θελεις, μου απαντας.
σου απαντησα ηδη...
δεν το εχεις καταλαβει..
θα την παρεπεμπα αλλου...
κατι στο ποστ της αγαπης ... χωρις παρεξηγηση με κανει να πιστευω οτι δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Κάθε εκτροφέας διατηρεί το δικαίωμα να αρνηθεί να δώσει κουτάβι σε ενδιαφερόμενο αν έχει αμφιβολίες ή αν κρίνει ότι δεν είναι ο κατάλληλος ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο κρίνει αυτός.

Προσωπικά, ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους ότι εκτός απο το να τους γνωρίσω προσωπικά, προϋπόθεση είναι να επισκεφτώ το χώρο που θα μένει το σκυλί καθώς και ότι διατηρώ το δικαίωμα να επισκεφτώ στο μέλλον και αν διαπιστώσω ότι υπάρχει απόκλιση απο τα συμφωνηθέντα όσον αφορά τις συνθήκες διαβίωσης, τη φροντίδα κ.λ.π. επιστρέφω τα χρήματα και παίρνω το σκυλί πίσω. Δεν με απασχολεί καθόλου αν θα χάσω κάποιον ενδιαφερόμενο, αν θα με χαρακτηρίσουν παράξενο ή ιδιότροπο, με απασχολεί όμως ιδιαίτερα να έχει μια καλή ζωή το σκυλί που ήρθε στον κόσμο επειδή το αποφάσισα εγώ. Επειδή ακόμα πονάει η καρδιά μου για κουτάβι που απο δική μου κακή εκτίμηση πήγε σε λάθος χέρια, προτιμώ να φυσάω και το γιαούρτι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Κάθε εκτροφέας διατηρεί το δικαίωμα να αρνηθεί να δώσει κουτάβι σε ενδιαφερόμενο αν έχει αμφιβολίες ή αν κρίνει ότι δεν είναι ο κατάλληλος ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο κρίνει αυτός.

Προσωπικά, ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους ότι εκτός απο το να τους γνωρίσω προσωπικά, προϋπόθεση είναι να επισκεφτώ το χώρο που θα μένει το σκυλί καθώς και ότι διατηρώ το δικαίωμα να επισκεφτώ στο μέλλον και αν διαπιστώσω ότι υπάρχει απόκλιση απο τα συμφωνηθέντα όσον αφορά τις συνθήκες διαβίωσης, τη φροντίδα κ.λ.π. επιστρέφω τα χρήματα και παίρνω το σκυλί πίσω. Δεν με απασχολεί καθόλου αν θα χάσω κάποιον ενδιαφερόμενο, αν θα με χαρακτηρίσουν παράξενο ή ιδιότροπο, με απασχολεί όμως ιδιαίτερα να έχει μια καλή ζωή το σκυλί που ήρθε στον κόσμο επειδή το αποφάσισα εγώ. Επειδή ακόμα πονάει η καρδιά μου για κουτάβι που απο δική μου κακή εκτίμηση πήγε σε λάθος χέρια, προτιμώ να φυσάω και το γιαούρτι.
Επειδή έχεις πολύ δίκιο, από τα γραφόμενα της Αγάπης σου φαίνεται ο εκτροφέας να αντιμετώπισε την κατάσταση όπως την περιγράφεις? Πάντως από όσα περιγράφει το μέλος πάντα, δεν ξέρουμε τη μεριά του εκτροφέα, έχουν δίκιο όσοι λένε πως και ένα τηλέφωνο έπρεπε να της κάνει ότι βρήκε άλλον και το γεγονός ότι την παρέπεμψε σε επόμενη γέννα δεν συνάδει στην περίπτωση που περιγράφεις. Δηλαδή για αυτή τη γέννα την έκρινε ακατάλληλη αλλά για επόμενη είναι οκ? Μόνο σε περίπτωση που έκρινε ότι φαίνεται κατάλληλη η οικογένεια αλλά όχι ακόμα 100% κατασταλλαγμένη το δικαιολογώ και πάλι έπρεπε να την είχε ειδοποιήσει. Ή αν δεν έβρισκε άλλον θα θεωρούσε ότι δεν είναι κατασταλλαγμένη αλλά δεν πειράζει μωρέ ας τους το δώσω και ας πάρω τα ρίσκα μου?

Άσχετα με αυτό, θέλω να σου πω ένα μπράβο για τη στάση σου απέναντι στα ζώα και ένα ευχαριστώ στο φόρουμ που με έκανε να γνωρίσω ότι υπάρχουν και εκτροφείς σαν εσένα και άλλους που συμμετέχουν εδώ. Γιατί ομολογώ ότι πριν θεωρούσα την εκτροφή και την αγοραπωλησία ζώων εγκληματική καθώς η εικόνα που είχα αντιστοιχούσε μόνο στα puppy mills. Το ότι υπάρχουν εκτροφείς που ενδιαφέρονται για την υγιή αναπαραγωγή σκύλων και σκίζονται να σιγουρευτούν για την καλή ζωή των κουταβιών που θα γεννηθούν εδώ το γνώρισα. (έντιτ: παρόλα αυτά συγχωρέστε με αλλά πάντα θα προωθώ την υιοθεσία αδέσποτων πάνω από την απόκτηση σκύλου από εκτροφέα καθώς εκτροφείς σαν εσάς ακόμα δε φτάνουν να υποκαταστήσουν όλους τους υπανθρώπους που δημιουργούν αδέσποτα με τη σέσουλα...)
 
Last edited:


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αν έπαιρνε τηλέφωνο, πιθανότατα να συζητάγαμε τώρα ότι την πίεσε βάζοντας χρονικά περιθώρια. Όποιος είναι αποφασισμένος πάει, βλέπει, συμφωνεί, κλείνει και επανέρχεται όταν έρθει η ώρα να πάρει το κουτάβι. Κι εγώ αν άκουγα ότι θα μου απαντήσουν " για σίγουρα - σίγουρα" μετά απο τρεις μέρες, πολύ πιθανό να προχωρούσα στον επόμενο ενδιαφερόμενο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Αν έπαιρνε τηλέφωνο, πιθανότατα να συζητάγαμε τώρα ότι την πίεσε βάζοντας χρονικά περιθώρια.
Χμμ, σωστά, αυτό δεν το σκέφτηκα. Καταλήγουμε λοιπόν ότι μάλλον πρόκειται για λάθος συνεννόηση. Οπότε τουλάχιστον τώρα η Αγάπη ξέρει πως να φερθεί όταν θα πάρει το κουτάβι τους ;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Με συγχωρείτε, αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχθω αυτό...
Το να πάρει ο εκτροφέας τηλέφωνο να ενημερώσει ότι δεν θεωρεί τελικά ότι αυτή την στιγμή είναι κατάλληλος ιδιοκτήτης για το κουτάβι του, κάποιος, δεν έχει καμία πίεση ή ορισμό χρονικών περιθωρίων...
Η απόφαση έχει ληφθεί, το θέμα έχει τελειώσει κι ενημερώνεται κι ο ενδιαφερόμενος να μην χαίρεται τσάμπα...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Με συγχωρείτε, αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχθω αυτό...
Το να πάρει ο εκτροφέας τηλέφωνο να ενημερώσει ότι δεν θεωρεί τελικά ότι αυτή την στιγμή είναι κατάλληλος ιδιοκτήτης για το κουτάβι του, κάποιος, δεν έχει καμία πίεση ή ορισμό χρονικών περιθωρίων...
Η απόφαση έχει ληφθεί, το θέμα έχει τελειώσει κι ενημερώνεται κι ο ενδιαφερόμενος να μην χαίρεται τσάμπα...
Σε αυτό εννοείς πάντως πάλι από ότι καταλαβαίνω ότι είχε ευθύνη για την κακή συνεννόηση. Μπορεί. Σε κάθε περίπτωση αν πρόκειται όντως για κακή συνεννόηση δε με αφορά παραπάνω το θέμα για να συμμετάσχω στη συζήτηση. Εκεί που σκαλώνω και με ενδιαφέρει είναι να μην είναι ανεύθυνος εκτροφέας που το μόνο που τον νοιάζει είναι το μαρούλι. Αν φαίνεται στα μέλη με την παραπάνω εμπειρία πώς είναι στυγνός έμπορος ψυχών, οπότε να τον διαολοστείλει και η Αγάπη και να αναζητήσει αλλού.. αγάπη.
 
Last edited:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Μιλουσατε για συγκεκριμενο κουταβι απο τη γεννα ?
Ειχατε αναλύσει στις συζητησεις σας τι ακριβως θελετε ?
Σας ειχε δωσει το δικαιωμα της επιλογης οποιου κουταβιου ?
Γιατι περιμενατε εως τη Δευτερα να του επιβεβαιωσετε κατι, για το οποιο ησασταν αποφασισμενη επι 5 μηνες? Θα αλλαζε δηλαδη κατι μετα το περας του Σαββατοκυριακου ?
Εδω θα ακουσετε προσωπικες αποψεις-εκτιμησεις ανθρωπων που ειτε ασχολουνται ειτε οχι, δεν εχουνε πληρη εικονα της μεταξυ σας επικοινωνιας.
Γιατι δεν ρωτατε τον ιδιο, να σας εξηγησει τον λογο αυτης του της αποφασης ?
 




mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Τον τελευταίο καιρό με συγκινείς !!!
Που να μην σε συγκινουσα κι ολας !!!
Αντροχωριστρα ! :p

Ο εκτροφεας εχει το δικαιωμα να δωσει το κουταβι του σε οποιον εκεινος θελει.
Εμενα η αρνηση του να δεχθει την προκαταβολη, μου δειχνει οχι το φορολογικο, οπως ανελυσαν οι προηγουμενοι "ΣΔΟΕ Rambo wannabe", αλλα οτι δεν ητανε και ο ιδιος απολυτα θετικος ή σιγουρος και δεν ηθελε να δεσμευτει παιρνοντας χρηματα.
Το οτι μιλουσε 5 μηνες με εναν υποψηφιο ιδιοκτητη, δεν σημαινει ουτε οτι με τον αλλο μιλουσε 2 μερες ουτε οτι οφειλε ντε και καλα να το δωσει στον πρωτο.
Μπορει και να μιλουσε 4,5 μηνες.
Αποκλειεται δηλαδη να μιλουσε λιγοτερο χρονικο διαστημα με καποιον αλλο, που για τον Α ή Β λογο ητανε καταλληλοτερη περιπτωση οπως σωστα ειπωθηκε, για το κουταβι του ?
Μου εχει τυχει ατομο που μιλαγαμε καθημερινα επι ωρες για 6 μηνες, οταν ηρθε να δει συγκεκριμενο κουταβι, σε ηλικια 3 μηνων, να μου πει πως θα μου απαντησει σε μια εβδομαδα !
Τι επρεπε να κανω ας πουμε, να τον περιμενω ?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αν μιλουσαν 6 μηνες ,ενας εκτροφεας δεν θα ειχε καταλαβει μεσα απο τις κουβεντες τους, αν αξιζε να δωσει το κουταβι του στον ενδειαφερομενο?

(Ειδικα ενας εκτροφεας μιας και εχει μιλησει και δωσει αρκετα κουταβια κατα καιρους,εχει εναν τροπο παραπανω, να καταλαβαινει τους ανθρωπους που απλα δεν πρεπει να εμπιστευθει τον κοπο του.)

Και αν ειχε αποφασισει να μην δωθει το κουταβι ,για ποιο λογο δεν του το ειπε ευθεως τοσο καιρο?
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Αν μιλουσαν 6 μηνες ,ενας εκτροφεας δεν θα ειχε καταλαβει μεσα απο τις κουβεντες τους, αν αξιζε να δωσει το κουταβι του στον ενδειαφερομενο?

(Ειδικα ενας εκτροφεας μιας και εχει μιλησει και δωσει αρκετα κουταβια κατα καιρους,εχει εναν τροπο παραπανω, να καταλαβαινει τους ανθρωπους που απλα δεν πρεπει να εμπιστευθει τον κοπο του.)

Και αν ειχε αποφασισει να μην δωθει το κουταβι ,για ποιο λογο δεν του το ειπε ευθεως τοσο καιρο?
Ορθα τα ερωτηματα σου, αλλα την απαντηση σε αυτα την γνωριζει μονο ο εκτροφεας και ο Θεος.
Κι επειδη ειναι δυσκολο να παρουμε συντομα απαντηση απο τον τελευταιο, καλα θα ητανε να ρωταγαμε απευθειας τον πρωτο, που μας ειναι και πιο ευχερος ή να ακουγαμε την αποψη του τελος παντων (κουβεντα να γινεται..)
Δεν γνωριζω ουτε ποιος ειναι, ουτε το εργο του, προσωπικη αποψη εκφραζω, οπως και για τον τιτλο, που πιστευω ειναι λιγο τραβηγμενος.
Θα μπορουσε να ειναι "Λαθος χειρισμοι στο τελικο deal με εκτροφεα" ή "Τι εκανα λαθος και ο εκτροφεας εδωσε αλλου το κουταβι που θα επαιρνα ?"
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Κατ' αρχήν δεν κατακρίνω τον εκτροφέα και ούτε φυσικά θεωρώ πως είναι κακός εκτροφέας λόγο του σκηνικού. Φυσικά και πιστεύω πως έχω ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης το οποίο όμως περιορίζεται εξαιτίας της μη προειδοποιήσεως από την αντίθετη πλευρά. Δεν πίστευα πως θα εκλάβουν το "σίγουρα" ως "δεν το θέλω ή δεν είμαι έτοιμη". Όσο αναφορά την επίσκεψη, όπως προ είπα είχα προγραμματίσει να πάω στις γιορτές, κάτι το οποίο και θα πράξω. Επιπλέον θα πάω και μια ακόμα φορά την ημέρα που θα πάρω το κουτάβι . Πιστεύω πως δυο επισκέψεις είναι αρκετές, καθώς για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να πηγαινοέρχομαι Θεσσαλονίκη-Αθήνα πιο συχνά.Το θέμα δεν θίχτηκε στον εκτροφέα διότι φοβάμαι μην επηρεάσω αρνητικά την τελική απόφαση για την επόμενη γέννα, εξαιτίας της απογοήτευσης-δυσαρέσκειας που έχω.
 


Αγάπη Παπ

Active Member
26 Αυγούστου 2012
42
0
Θεσσαλονίκη - Νεάπολη
Και να προσθέσω και κάτι ακόμα...Προσωπικά αν μου έλεγαν ότι Αγάπη, ξέρεις υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι ή αν μη τι άλλο, αν μου έδειχναν πως υπάρχει πιθανότητα να δοθεί το κουτάβι αλλού τουλάχιστον θα το περίμενα. Δεν θεωρώ ότι είναι σωστό να παίζεις έτσι με την ψυχολογία του άλλου αλλά εν αγνοία του... Δεν είπα ότι δεν έκανα λάθος και ότι είμαι απόλυτα σωστή, ίσα ίσα σας είπα κυρίως το δικό μου σκεπτικό και τα δικά μου λεγόμενα για να μάθω τα δικά μου λάθη και να μην τα επαναλάβω. Εμένα με ενδιέφερε να δω που έσφαλα εγώ και να δω πως θα συμπεριφερθώ την επόμενη φορά που ίσως περιμένω πάλι 4 μήνες με το σκεπτικό ότι πλησιάζει η μέρα που θα έρθει το σκυλάκι μου στο σπίτι και ίσως κριθώ πάλι ως ακατάλληλη λίγες μέρες πριν.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η ο εκτροφέας έδωσε τον σκύλο σε φίλο...φίλου που τον παρακάλεσε κλπ, κλπ!! Συμβαίνει και αυτό...
Εντάξει δεν έκανε και κανένα έγκλημα...προφανώς ντράπηκε να πει την αλήθεια...και είπε μια μπαρούφα...

Λέω εγώ τώρα...
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
Η ο εκτροφέας έδωσε τον σκύλο σε φίλο...φίλου που τον παρακάλεσε κλπ, κλπ!! Συμβαίνει και αυτό...
Εντάξει δεν έκανε και κανένα έγκλημα...προφανώς ντράπηκε να πει την αλήθεια...και είπε μια μπαρούφα...

Λέω εγώ τώρα...
και εμένα για εκεί μου πάει ...

μην τον κατακρίνεις μπορεί να συμβεί και αυτό ... το σίγουρο είναι οτι δεν θα ήθελε να σε στεναχωρήσει,αλοίμονο ...απλά μπορεί να ήρθαν ετσι τα πράγματα και δεν θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά

Απο ολο αυτό όμως υπάρχει και κάτι θετικό...επέιδή θα νιώθει ''υποχρεωμένος'' απέναντί σου να έχεις καλύτερη επιλογή στήν επόμενη γέννα του :)
 


Karkalas

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
147
2
Ρίο, Πάτρα
Παιδιά, κάποιος που έχει δει ένα κουτάβι και το θέλει, και το έχει "κλείσει", το νιώθει δικό του.

Φυσικά και κάνει πολύ καλά και τον κατακρίνει.

Ποιο το νόημα του να "κλείσεις" το κουτάβι?

Ισχύει μονόπλευρα προφανώς με βάση τα λεγόμενά σας, διότι δε θεωρείται κατακριτέα την επιλογή του εκτροφέα, αλλά μέσα στο πρόγραμμα.

Η άποψή μου είναι πως η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη.

Θα μπορούσε να έχει ειδοποιήσει ότι παρουσιάστηκε και άλλος ενδιαφερόμενος, και να είναι καλυμμένος.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μα δεν το είχε δει το κουτάβι, ούτε τον εκτροφέα.

Ξερεις πόσοι παίρνουν για να τους βάλεις στην λίστα και δεν ειδοποιούν οτι άλλαξαν γνώμη ή οτι πήραν ήδη κουτάβι.
 
Last edited:


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Κι εγώ πιστεύω οτι το να δώσει το σκύλο σε φίλο κτλ ενώ το χει "τάξει" σε άλλον είναι απαράδεκτο και αν έπεφτε κάτι τέτοιο στην αντίληψή μου, δε θα συνέχιζα με το συγκεκριμένο εκτροφέα. Οι σχέσεις εμπιστοσύνης είναι αμφίδρομες. Ελπίζω να μην πρόκειται για κάτι τέτοιο βέβαια.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Μα δεν το είχε δει το κουτάβι, ούτε τον εκτροφέα.

Ξερεις πόσοι παίρνουν για να τους βάλεις στην λίστα και δεν ειδοποιούν οτι άλλαξαν γνώμη ή οτι πήραν ήδη κουτάβι.
Ναι αλλά η τελευταία επικοινωνία ήταν δυο μέρες πριν. Αν όντως τα πράγματα ήταν τόσο ξεκαθαρισμένα όσο λέει η φίλη αν μη τι άλλο θα έπρεπε να ενημερώσει (αν και εγώ δεν θα το δεχόμουν ούτε αυτό).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU