Η λύση για τα αδέσποτα


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
και μεις είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά το επάγγελμα του κλειθροποιού δεν είναι κατοχυρωμένο.Όποιος γουστάρει γίνεται κλειδαράς με έδρα το σπίτι του,πάει κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία και είναι οκ.Τώρα αν έχει ιδέα πώς γίνεται διάρρηξη χρηματοκιβωτίου αυτό είναι άλλο θέμα :roll:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
keyman said:
και μεις είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά το επάγγελμα του κλειθροποιού δεν είναι κατοχυρωμένο.Όποιος γουστάρει γίνεται κλειδαράς με έδρα το σπίτι του,πάει κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία και είναι οκ.Τώρα αν έχει ιδέα πώς γίνεται διάρρηξη χρηματοκιβωτίου αυτό είναι άλλο θέμα :roll:
εμένα δηλαδή που μου πήρε 5 μήνες να μάθω να ξεκλειδώνω χρηματοκιβώτιο μάλλον δεν κάνω για την δουλειά . ε :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
για να λες ξεκλειδώνω εννοείς πως είχες το κλειδί ή ήξερες τον συνδυασμό..... 5 μήνες καλά είναι...

για να ανοίξεις όμως χρηματοκιβώτιο χωρίς να κάνεις ζημιά θέλει χρόνια εξάσκησης και μελέτης....


ξεφύγαμε τελείως από το θέμα μας...... :roll:
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
To χρηματοκιβωτιο της επιχειρησης μας ειμαι εγω :lol: εγω κραταω ολο το χρημα και την αλλη μερα το παω τραπεζα,δεν χρειαζομαστε κιβωτια :lol: :lol: :lol: Ειμαι τοσο αφηρημενη που ποτε δεν θα θυμομουν τον συνδοιασμο :lol: :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
keyman said:
LUNA07 said:
θα το επαιρνες σπιτι σου??? :shock: :shock:

ναι άνετα!!!!Αν ήμουν ικανή να μεγαλώσω παιδιά θα το έκανα σίγουρα και θα αισθανόμουν πιστεύω και μεγαλύτερη χαρά από το να κάνω δικό μου παιδί.

Και γιατί παρακαλώ να απαγορεύονται οι γεννήσεις "της πίσω πόρτας" με αποτέλεσμα ημίαιμα σκυλιά και να μην απαγορευτούν και οι γεννήσεις καθαρόαιμων από εκτροφείς.Αν δεν υπάρχουν καθαρόαιμα ο κόσμος θα στραφεί στα αδέσποτα και έτσι θα μειωθεί ο πληθυσμός τους.
Γιατί να επιτρέπεται στους "εκτροφείς" να κάνουν πχ 6 γέννες το χρόνο δηλαδή 60 κουτάβια το χρόνο τα οποία ποιος ξέρει που θα καταλήξουν....Γιατί μη μου πείτε πως αν ο ιδιοκτήτης το μετανιώσει ο κάθε εκτροφέας είναι πρόθυμος να πάρει το σκυλί πίσω.Δεν είναι όλοι σωστοί επαγγελματίες,γιατί ο σωστός εκτροφέας αυτό ΠΡΕΠΕΙ να κάνει,αυτό κάνει και την διαφορά από τον "εκτροφέα της πίσω πόρτας".
Ή μήπως τα καθαρόαιμα είναι ανώτερα από τα ημίαιμα?ή μήπως πιο υγιή?ή μήπως πιο έξυπνα?ή μήπως πιο εκπαιδεύσιμα?Τρίχες....
Πιστεύω πως και οι εκτροφείς(οι επίσημοι)πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.Πριν προγραμματίσεις την γέννα να ξέρεις που θα πάνε τα κουτάβια σου.(στο βαθμό που είναι εφικτό αυτό)
Αν σου επιστραφεί κουτάβι για οποιονδήποτε λόγο να το δέχεσαι(αν είναι για λόγους υγείας ή δίνεις άλλο ή δίνεις τα λεφτα πίσω-αν είναι για άλλους λόγους το δέχεσαι και κρατάς και τα λεφτά)και να φροντίζεις να του βρεις σπίτι ή να το παντρεύεσαι.
Πόσοι εκτροφείς στην Ελλάδα έχουν την δυνατότητα αυτή?Άντε γιατί τα έχω πάρει,όλοι πάνε μια -δυο φορές σε μια έκθεση στην Ελλάδα και αυτοαποκαλούνται εκτροφείς και έχουν τα σκυλιά τους σε κλουβιά όλη την μέρα στην ταράτσα ή στο υπόγειο και τους νοιάζει μόνο το χρήμα. :evil:
ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ?Οι εξετάσεις για κληρονομικές αρρώστιες?το πεντιγκρι?
Λίγοι άνθρωποι στην Ελλάδα ειναι υπεύθυνοι εκτροφείς και ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ στον ήδη μεγάλο πληθυσμό των αδέσποτων στην Ελλάδα.Που πραγματικά έχουν δοθεί στην ράτσα που έχουν αγαπήσει και δεν είναι απλώς η εκτροφή συμπληρωματικό εισόδημα ή χόμπυ(τα χόμπυ τα κάνουμε στον ελεύθερο χρόνο,η εκτροφή είναι φουλ ταϊμ ασχολία).
να σου πω κατι ωραια ολα αυτα..αλλα νομιζεις οτι οι ανθρωποι θα συμορφοθουν αν παψουν οι ελευθερες γεννες?
σιγουρα καποια ημιαιμα αδεσποτα θα λιγοστεψουν..,σιγουρα αν τα γυριζουν πισω σε μικρο χρονικο διαστημα στους εκτροφεις και τα περνανε πισω εκεινοι θα ειναι πολυ καλυτερα..,σιγουρα αν γινοντε ελενχοι στους εκτροφεις θα εχουμε πιο υγειη κουταβια,αλλα με τι σκεπτικο νομιζεις οτι παρατανε τα σκυλια του ο κοσμος..?
το οτι χρειαζονται πολλες παραμετρους για να λιγοστεψουν τα αδεσποτα συμφωνω..
αλλα τα σωστα κουταβια ,τα υγειοι αυτα που τα παραταε γιατι τα βαρεθηκαν ,γιατι δεν τους νοιαζει..,γιατι εφυγαν τα Χριστουγεννα γιατι θα πανε διακοπες..,εκει τι πιστευεις οτι πρεπει να αλαξει..?
περα απο τις νομοθεσιες..,τους ελενγους,τις κυρωσεις..,δεν πιστευεις οτι πρεπει να μαθει ο Ελληνας να αγαπαει τα ζωα..?δεν πρεπει να αλαξει ο τροπος που σκεφτεται..?να μην τιθετε καν το θεμα..dοg for a life not for christmas...!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το να επιτρεπονται τα ζευγαροματα στα ημιαιμα διαφωνω ριζικα...
δεν ειναι τροπος αυτος για να εξαλειψουμε τα αδεσποτα με ΤΙΠΟΤΑ!!
αδεσποτα καταληγουν παραπολλα ρατσας..και ενα απο αυτα ειναι και το δικο μου..
το μυαλο τον ανθρωπων φταιει για την εγκαταλειψει..για τις γεννες της πισω πορτας...για ολα...


Ή μήπως τα καθαρόαιμα είναι ανώτερα από τα ημίαιμα?ή μήπως πιο υγιή?ή μήπως πιο έξυπνα?ή μήπως πιο εκπαιδεύσιμα?Τρίχες....
τωρα το αν το σκυλι ρατσας συγκρητικα με τα ημιαιμα ειναι πιο εξυπνο αυτο που ξερω ειναι οτι το νοημα καθαροαιμιας εχει στο οτι οταν επιλεγουμε ενα καθαροαιμο εχουμε επιλεξει συγκεκριμενο χαρακτηρα,χαρακτηριστικα,ταπεραμεντο,ευπαθειες και κοιταμε βαση της σωστης εκτροφης να βγαινουν σωστα υγειοι κουταβια βαση της ιστοριας χαρακτηριστικα της εκαστοτε ρατσας ..
το να προωθησουμε την εκτροφη ημιαιμων αυξανονται οι πιθανοτητες αρωστων σκυλιων,με διαφορα πιθανα προβληματα υγειας και συμπεριφορας..
σιγουρα υπαρχουν εξερεσεις που τουλαχιστον οσον αφορα τον χαρακτηρα παιζει ρολο και το περιβαλον που θα μεγαλωσει ενα σκυλι..μπορει ενα σκυλι ρατσας να βγει με πολυ χειροτερο χαρακτηρα απο ενα ημιαιμο..γιατι μεγαλωσε σε πολυ ασχημο περιβαλον και συνθηκες..και να μην μπορεσει να αναπτηξει τα χαρακτηριστικα της ρατσας του..

το να μην προαγουμε τη εκτροφη ημιαιμων δεν ειναι διακρηση απλα προστασια..
προστασια γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρει σπιτι και μεγαλη πιθανοτητα να παρουσιασει προβληματα υγειας ..

δεν πιστευω οτι υπαρχει ρατσισμος στα αδεσποτα με τα ημιαιμα γιατι οι ανθρωποι που εχουν παιδεια και αγαπαν το σκυλι τους εν κατακλειδι δεν θα αγαπησουν περισσοτερο το ηδη σκυλι τους επειδη ειναι ρατσας η οχι..ισα ισα αυτος που θα παρει απο το δρομο ειναι πολυ πιο συνηδητοποιημενος οτι περνει ενα σκυλι με οτι συνεπαγετε, απο αυτον που περνει ρατσας..
τα σκυλια ρατσας ειναι παγιδευμενα στην ιδια τους την υπαρξη στην ιδια τους "ομορφια"..
βασιζονται οι ιδιοκτητες τους στο ρατσας τσαμπα καλη φαση..
στο κοιτα ενα ωραιο κουταβακι χνουδοτο ας το παρουμε..
κοιτα ενα ομορφο σκυλι ας το παρουμε και αγοραζουν ομορφια..οχι ζωη ..οχι σκυλι-ψυχη..
ειναι παγηδα..μετα οταν συνηδητοποιησουν οτι ειναι οντοτητα τα παρατανε γιατι γειωθηκε το παραμυθι..
Δεν υπαρχει τετοιος ρατσισμος ..το οτι τα αγοραζουν πιο ευκολα δεν συμενει οτι δεν θα καταλειξουν στο δρομο..

αλου ειναι το θεμα ..αλου ειναι η λυση..


[/quote]
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
το να επιτρεπονται τα ζευγαροματα στα ημιαιμα διαφωνω ριζικα...
δεν ειναι τροπος αυτος για να εξαλειψουμε τα αδεσποτα με ΤΙΠΟΤΑ!!
γιατί νομίζεις πως εγώ συμφωνώ?αν το νομίζεις αυτό δεν κατάλαβες το πνεύμα των λεγόμενών μου.Πρέπει όμως αντίστοιχα να ελέγχονται και οι γέννες καθαρόαιμων απο "εκτροφείς".Καλα για τις πωλήσεις από πετ σοπ δεν θα κάνω λόγο γιατί είναι τουλάχιστον εγκληματικές.
το μυαλο τον ανθρωπων φταιει για την εγκαταλειψει..για τις γεννες της πισω πορτας...για ολα...
αυτό είναι επιστημονική φαντασία,οι άνθρωποι δεν αλλάζουν μυαλά,οι καταστάσεις αλλάζουν και οι εποχές και απλά προσαρμοζόμαστε,η κακία είναι στο αίμα μας όπως και η καλοσύνη,αν όμως δεν μας παίρνει πια να είμαστε κακοί(αν υπάρξουν νόμοι και κυρώσεις)ίσως αλλάξει κάτι... :wink:


οταν επιλεγουμε ενα καθαροαιμο εχουμε επιλεξει συγκεκριμενο χαρακτηρα,χαρακτηριστικα,ταπεραμεντο,ευπαθειες και κοιταμε βαση της σωστης εκτροφης να βγαινουν σωστα υγειοι κουταβια βαση της ιστοριας χαρακτηριστικα της εκαστοτε ρατσας ..
θεωρητικά πάντα γιατί στην πράξη......φέξε μου και γλίστρησα

το να προωθησουμε την εκτροφη ημιαιμων αυξανονται οι πιθανοτητες αρωστων σκυλιων,με διαφορα πιθανα προβληματα υγειας και συμπεριφορας..
δεν νομίζω χωρίς να είμαι ειδική,αλλά έχω ακούσει πολλούς εδώ μέσα να λένε πως είχαν στη ζωή τους ημίαιμα που μακροημέρευσαν και έφυγαν από γηρατειά και εδώ μέσα τα καθαρόαιμα όλο και κάποιο προβληματάκι θα έχουν....
σιγουρα υπαρχουν εξερεσεις που τουλαχιστον οσον αφορα τον χαρακτηρα παιζει ρολο και το περιβαλον που θα μεγαλωσει ενα σκυλι..μπορει ενα σκυλι ρατσας να βγει με πολυ χειροτερο χαρακτηρα απο ενα ημιαιμο..γιατι μεγαλωσε σε πολυ ασχημο περιβαλον και συνθηκες..και να μην μπορεσει να αναπτηξει τα χαρακτηριστικα της ρατσας του..
ισχύει και το αντίστροφο άρα δεν υπάρχουν εγγυήσεις
το να μην προαγουμε τη εκτροφη ημιαιμων δεν ειναι διακρηση απλα προστασια.προστασια γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρει σπιτι και μεγαλη πιθανοτητα να παρουσιασει προβληματα υγειας ..
ενώ τα καθαρόαιμα θα βρουν σπίτι εύκολα αλλά έχουν περίπου ίσες πιθανότητες να το χάσουν με ένα ημίαιμο και αυτό με τα προβλήματα υγείας είναι αποδεδειγμένο και το υποστηρίζεις τόσο θερμά?Είσαι σίγουρη πως οι εκτροφείς κάνουν τα πάντα για να φέρουν υγιή σκυλιά στον κόσμο?Αυτοί είναι λίγοι πιστεύω.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όλες οι ράτσες, πριν εκτιμήσουν κάποιοι τα χαρίσματα των σκύλων αυτών, ήταν ημίαιμα που έτυχε να βρίσκονται σε κάποια περιοχή ή στα χέρια κάποιου ιδοκτήτη.

Τα ημίαιμα, λόγω μη αιμομιξίας, έχουν καλύτερη υγεία.

Τα ημίαιμα μπορούν να είναι και άριστοι φύλακες, και άριστοα κυνηγόσκυλα, αλλά πάντα είναι άριστοι σκύλοι συντροφιάς. Γιατί να έχουμε σκύλους συντροφιάς ποντικόσκυλα, και όχι ημίαιμα?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γιατί νομίζεις πως εγώ συμφωνώ?αν το νομίζεις αυτό δεν κατάλαβες το πνεύμα των λεγόμενών μου.Πρέπει όμως αντίστοιχα να ελέγχονται και οι γέννες καθαρόαιμων απο "εκτροφείς".Καλα για τις πωλήσεις από πετ σοπ δεν θα κάνω λόγο γιατί είναι τουλάχιστον εγκληματικές.
ετσι μου φανηκε..και απο την υπολοιπη συζητηση.. :?
εγω που διαφωνησα στο να γινονται ελενγοι.. σε αυτο συμφωνουμε!:shock:

το μυαλο τον ανθρωπων φταιει για την εγκαταλειψει..για τις γεννες της πισω πορτας...για ολα...

αυτό είναι επιστημονική φαντασία,οι άνθρωποι δεν αλλάζουν μυαλά,οι καταστάσεις αλλάζουν και οι εποχές και απλά προσαρμοζόμαστε,η κακία είναι στο αίμα μας όπως και η καλοσύνη,αν όμως δεν μας παίρνει πια να είμαστε κακοί(αν υπάρξουν νόμοι και κυρώσεις)ίσως αλλάξει κάτι... Wink
αυτο ειναι αποψη σου..περι επιστημινικης φαντασιας..εγω εχω αλλη αποψη..και πιστευω πολυ πως για τα παντα ευθεινετε ελειψει παιδειας για σκυλια..και ανθρωπους..

οταν επιλεγουμε ενα καθαροαιμο εχουμε επιλεξει συγκεκριμενο χαρακτηρα,χαρακτηριστικα,ταπεραμεντο,ευπαθειες και κοιταμε βαση της σωστης εκτροφης να βγαινουν σωστα υγειοι κουταβια βαση της ιστοριας χαρακτηριστικα της εκαστοτε ρατσας ..


θεωρητικά πάντα γιατί στην πράξη......φέξε μου και γλίστρησα
και εδω συμφωνω..

το να προωθησουμε την εκτροφη ημιαιμων αυξανονται οι πιθανοτητες αρωστων σκυλιων,με διαφορα πιθανα προβληματα υγειας και συμπεριφορας..

δεν νομίζω χωρίς να είμαι ειδική,αλλά έχω ακούσει πολλούς εδώ μέσα να λένε πως είχαν στη ζωή τους ημίαιμα που μακροημέρευσαν και έφυγαν από γηρατειά και εδώ μέσα τα καθαρόαιμα όλο και κάποιο προβληματάκι θα έχουν....
δεν ειπα οτι ειναι σιγουρο οτι θα ειναι αρωστα ..ουτε οτι δεν θα μακροημερευσουν σωνει και καλα..αλλο θελω να πω μαλλον εσυ δεν καταλαβες που το παω..

σιγουρα υπαρχουν εξερεσεις που τουλαχιστον οσον αφορα τον χαρακτηρα παιζει ρολο και το περιβαλον που θα μεγαλωσει ενα σκυλι..μπορει ενα σκυλι ρατσας να βγει με πολυ χειροτερο χαρακτηρα απο ενα ημιαιμο..γιατι μεγαλωσε σε πολυ ασχημο περιβαλον και συνθηκες..και να μην μπορεσει να αναπτηξει τα χαρακτηριστικα της ρατσας του..

ισχύει και το αντίστροφο άρα δεν υπάρχουν εγγυήσεις
δεν ειπα ποτε το αντιθετο..ισα ισα για αυτο το αναφερα..φυσικα και ισχυει και για τις δυο πλευρες απλα στο αντιστροφο λογο του οτι δεν εχεις τα προτυπα χαρακτηριστικα δεν θα μαθεις ποτε
πως αλλιως θα μπορουσε να ηταν το σκιλι σου σε ιδανικες συνθηκες βαση προτυπων..

το να μην προαγουμε τη εκτροφη ημιαιμων δεν ειναι διακρηση απλα προστασια.προστασια γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρει σπιτι και μεγαλη πιθανοτητα να παρουσιασει προβληματα υγειας ..

ενώ τα καθαρόαιμα θα βρουν σπίτι εύκολα αλλά έχουν περίπου ίσες πιθανότητες να το χάσουν με ένα ημίαιμο και αυτό με τα προβλήματα υγείας είναι αποδεδειγμένο και το υποστηρίζεις τόσο θερμά?Είσαι σίγουρη πως οι εκτροφείς κάνουν τα πάντα για να φέρουν υγιή σκυλιά στον κόσμο?Αυτοί είναι λίγοι πιστεύω.
οχι ποτε το ειπα αυτο..???????:shock:
αν διαβασες προσεχτικα πιο πανω περα απο τα quote που εχεις βαλει ειπα απο την πρωτη στιγμη πως συμφωνω πως καλο ειναι να μπουν κυρωσεις και ελενγοι!!!!αλλα πιστευω, ειναι αποψη μου και θα το πιστευω οτι ειναι θεμα παιδειας ..τα περι κακιας αυτα για μενα ειναι ετοι φωτος μακρια ...τα παντα στην σημπεριφορα μας ερμηνευονται με την παιδεια που εχουμε και αντιμετοπιζουμε τις καταστασεις και οι κακιες για μενα ειναι για τις χαρτοριχτρες..
δεν ειπα πουθενα οτι ειναι εγκυηση να παρεις απο εναν εκτροφεα της διπλανης πορτας και ας ειναι ρατσας...
απλα θεωρω οτι το να περναμε στο φορουμ συμπερασματα α..ναι τοτε μια χαρα να διασταυρωσω το κανις μου με ενα πεκινουα ειναι μια χαρα ..για αυτο το λεω..
εκτος και αν θες να πεις κατι τετοιο και δεν το εχω καταλαβει..????

για μενα το συστημα στην Ελλαδα βρομαει στα παντα..
και αυτο το δειχνει με την καθε ευκαιρια..απο την αντιμετωπιση στους αναπηρους μεχρι τα σκυλια...ολα ειναι θεμα παιδειας!!!
δεν εχω να πω κατι αλλο..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
amangos said:
Όλες οι ράτσες, πριν εκτιμήσουν κάποιοι τα χαρίσματα των σκύλων αυτών, ήταν ημίαιμα που έτυχε να βρίσκονται σε κάποια περιοχή ή στα χέρια κάποιου ιδοκτήτη.

Τα ημίαιμα, λόγω μη αιμομιξίας, έχουν καλύτερη υγεία.

Τα ημίαιμα μπορούν να είναι και άριστοι φύλακες, και άριστοα κυνηγόσκυλα, αλλά πάντα είναι άριστοι σκύλοι συντροφιάς. Γιατί να έχουμε σκύλους συντροφιάς ποντικόσκυλα, και όχι ημίαιμα?
αρα να διασταυρωνουμε ημιαιμα να τα παραγουμε..και ολα οκ?
μπορει να ειναι ολα αυτα...το σωστο πιο ειναι..?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
kango1 said:
[
το μυαλο τον ανθρωπων φταιει για την εγκαταλειψει..για τις γεννες της πισω πορτας...για ολα...

αυτό είναι επιστημονική φαντασία,οι άνθρωποι δεν αλλάζουν μυαλά,οι καταστάσεις αλλάζουν και οι εποχές και απλά προσαρμοζόμαστε,η κακία είναι στο αίμα μας όπως και η καλοσύνη,αν όμως δεν μας παίρνει πια να είμαστε κακοί(αν υπάρξουν νόμοι και κυρώσεις)ίσως αλλάξει κάτι... Wink
αυτο ειναι αποψη σου..περι επιστημινικης φαντασιας..εγω εχω αλλη αποψη..και πιστευω πολυ πως για τα παντα ευθεινετε ελειψει παιδειας για σκυλια..και ανθρωπους..
εννοώ πως επιστημονική φαντασία είναι να περιμένουμε να αλλάξουν τα μυαλά των ανθρώπων.Αν είναι να περιμένουμε τόσο πολύ το πρόβλημα των αδέσποτων θα απασχολεί και τα τρισέγγονά μας.Δεν το διατύπωσα σωστά :wink:
Κάτι άλλο να σε ρωτήσω:εσύ αν έχω καταλάβει είχες αποφασίσει να υιοθετήσεις κάποιο αδέσποτο,δεν σε ένοιαζε καθαρόαιμο ή ημίαιμο,απλά έτυχε να βρεθεί στον δρόμο σου ένα καθαρόαιμο,σωστά ή λάθος έχω καταλάβει?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
kango1 said:
το σωστο πιο ειναι..?
έλα μου ντε...ποιο είναι :?: :?: :?: Γιατί να αναπαράγονται καθαρόαιμα και όχι ημίαιμα ή και ημίαιμα :?: :?: :?: Γιατί δεν υπάρχει ζήτηση στην αγορά του εμπορεύματος αυτού?Ή το πάμε στατιστικά?Από τα 10000 αδέσποτα τα 9000 είναι ημίαιμα άρα βγάζουμε το συμπέρασμα πως ο κόσμος πετάει τα σκυλια του γιατί δεν έχουν πέντιγκρι ή γιατί σκέπτονται: "αφού δεν πλήρωσα ευρώ τι έχω να χάσω???"
Συμφωνείς πως αν είναι άνθρωπος τέτοιου είδους(στα τέτοια του...)θα το σουτάρει το σκυλί ό,τι και να'ναι?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
keyman said:
kango1 said:
[
το μυαλο τον ανθρωπων φταιει για την εγκαταλειψει..για τις γεννες της πισω πορτας...για ολα...

αυτό είναι επιστημονική φαντασία,οι άνθρωποι δεν αλλάζουν μυαλά,οι καταστάσεις αλλάζουν και οι εποχές και απλά προσαρμοζόμαστε,η κακία είναι στο αίμα μας όπως και η καλοσύνη,αν όμως δεν μας παίρνει πια να είμαστε κακοί(αν υπάρξουν νόμοι και κυρώσεις)ίσως αλλάξει κάτι... Wink
αυτο ειναι αποψη σου..περι επιστημινικης φαντασιας..εγω εχω αλλη αποψη..και πιστευω πολυ πως για τα παντα ευθεινετε ελειψει παιδειας για σκυλια..και ανθρωπους..
εννοώ πως επιστημονική φαντασία είναι να περιμένουμε να αλλάξουν τα μυαλά των ανθρώπων.Αν είναι να περιμένουμε τόσο πολύ το πρόβλημα των αδέσποτων θα απασχολεί και τα τρισέγγονά μας.Δεν το διατύπωσα σωστά :wink:
Κάτι άλλο να σε ρωτήσω:εσύ αν έχω καταλάβει είχες αποφασίσει να υιοθετήσεις κάποιο αδέσποτο,δεν σε ένοιαζε καθαρόαιμο ή ημίαιμο,απλά έτυχε να βρεθεί στον δρόμο σου ένα καθαρόαιμο,σωστά ή λάθος έχω καταλάβει?
Εγω βρηκα στον δρομο μου τον μικρο ..μαλλον με βρηκε και ετυχε να ειναι ρατσας..ερωτευτικαμε με την πρωτη ματια και τον πηρα..δεν ειχα σκοπο να παρω την συγκεκριμενη στιγμη κανενα σκυλι..ετυχε!!
:p
αν συναντουσα με τον ιδιο τροπο ενα ημιαιμο με τον χαρακτηρα του μικρου παλι θα το επερνα..
στην περιοχη μου ειναι χομπυ εδω να παρατανε ρατσας σκυλια..ειναι και ολοι γεροι κυριως γριες τα περνουν και τα παρατανε το καλοκαιρι..εχω πολλες παρομιες περιπτωσεις με ρατσας..
βεβαια ειναι αρκετοι και με ημιαιμα..κυριως αντρες..μην με ρωτησεις γιατι..δενξερω.. :?
εγω δεν ειμαι κατα του να παρεις ενα ημιαιμο καθολου μα καθολου...ειμαι κατα στο να τα ζευγαρονουμε..εκει ηταν βασικα η διαφονια μας :wink:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και γω μαζί σου αλλά δεν έχω βρει ακόμα την απάντηση στην ερώτηση:γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα ημίαιμα ενώ ζευγαρώνουμε αβέρτα κουβέρτα τα καθαρόαιμα?
ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΚΥΛΙΩΝ(ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΣ.Όπως γίνεται στην Κίνα :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
keyman said:
kango1 said:
το σωστο πιο ειναι..?
έλα μου ντε...ποιο είναι :?: :?: :?: Γιατί να αναπαράγονται καθαρόαιμα και όχι ημίαιμα ή και ημίαιμα :?: :?: :?: Γιατί δεν υπάρχει ζήτηση στην αγορά του εμπορεύματος αυτού?Ή το πάμε στατιστικά?Από τα 10000 αδέσποτα τα 9000 είναι ημίαιμα άρα βγάζουμε το συμπέρασμα πως ο κόσμος πετάει τα σκυλια του γιατί δεν έχουν πέντιγκρι ή γιατί σκέπτονται: "αφού δεν πλήρωσα ευρώ τι έχω να χάσω???"
Συμφωνείς πως αν είναι άνθρωπος τέτοιου είδους(στα τέτοια του...)θα το σουτάρει το σκυλί ό,τι και να'ναι?
δεν νομιζω οτι τα παρατανε ..νομιζω οτι δεν τα περνουνε ευκολα...
αντιστροφα τα ρατσας τα περνουνε πιο ευκολα αλλα τα παρατανε επισης ευκολα..γιατι πιστευω ακριβως για τον λογο οτι τα ρατσας ειναι πιο δελεαστικα για αυτους σαν πρωτη εικονα ,σαν δευτερη ομως ..ειναι το ιδιο και τα ημιαιμα και τα ρατσας..τοτε φρικαρουν και τα παρατανε..
απλα στα ρατσας γοητευονται απο την ομορφια και δεν το κανουν συνηδητοποιημενα..
εγω θαυμαζω οταν βλεπω καποιον με ενα κοπρακι..
αυτος που θα το παρει εχει πολυ κατα εμενα μεγαλυτερες πιθανοτητες να το κανει γιατι θελει απλα ενα σκυλο η για να μην μεινει στο δρομο το κακομηρο..
αν παλι βρει στο δρομο ρατσας η θα πει τετοιο σκυλι στο δρομο..ας το παρω θα γλυτωσω και τοσα λεφτα..το ιδιο σκυλι εχει πολλες πιθανοτητες να βιωσει παλι την εγκαταλειψει..γιατι παλι το πρωτο που μπορει να σκεφτουν να ειναι αχ κοιτα ενα σκυλακι ρατσας ας το παρουμε..
οταν τα σκυλακια ειναι στο δρομο η ρατσας η ημιαιμο..ολα εχουν τις ιδιες πιθανοτητες να ζησουν η να πεθανουν ..θεωρουντε και τα δυο κοπρακια..
απλα τα μεν(ρατσας) εχουν ενα παραπανω κινητρο να τα παρουν πιο ευκολα αλλα να βιωσουν το ιδιο ευκολα τα ιδια απο την αρχη..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
keyman said:
Και γω μαζί σου αλλά δεν έχω βρει ακόμα την απάντηση στην ερώτηση:γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα ημίαιμα ενώ ζευγαρώνουμε αβέρτα κουβέρτα τα καθαρόαιμα?
ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΚΥΛΙΩΝ(ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ)ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΣ.Όπως γίνεται στην Κίνα :wink:
ουτε στο να ζευγαρονουμε τα καθαροαιμα ειμαι υπερ..αυτα ειναι δουλεια για τους σωστους εκτροφεις να μας παρεχουν υγειοι σωστα και ισοροποιημενα κουταβια!!! :wink:
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Για μένα η λύση για τα αδέσποτα είναι η υποχρεωτική στείρωση όλων των αδέσποτων και τουλάχιστον όλων των θηλυκών δεσποζομένων.

Και να ειναι πραγματικά υποχρεωτική η σήμανση των δεσποζομένων.

Όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα αδέσποτα είναι λίγο κουραστικό να λένε όλοι "τι κρίμα! και τι θα απογίνουν τα καημένα!! και σκίζεται η ψυχή μου!!και ποιος θα τα πάρει!!!!". Και όλοι να αγοράζετε συγκεκριμένες ράτσες. Αφήστε τα ρατσάτα σε αυτούς που δεν είναι τόσοι φιλόζωοι όσο είστε εσείς!!

Δεν μπορώ να πιστέψω όπως λένε τουλάχιστον κάποιοι εδώ μέσα ότι ασχολούνται με τα αδέσποτα και όμως επιμένουν να αγοράσουν κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Αν όντως είχαν ασχοληθεί θα έβλεπαν και τι δυστυχία υπάρχει γύρω τους και θα καταλάβαιναν το πολύ απλό "ένας σκύλος είναι ένας σκύλος". Αδέσποτα υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη, χρώματα, τρίχωμα κοντό ή μακρύ, ενήλικα και κουτάβια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα που να σας κάνει κλικ!!

Έχετε δει τις αγγελίες στα ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ? Όλοι θέλουν ένα καθαρόαιμο λαμπραντόρ, ένα καθαρόαιμο λυκόσκυλο, κ.τ.λ.
Αν όλοι αυτοί υιοθετουσαν από ένα αδέσποτο σαφώς και δεν θα λυνόταν το θέμα των αδέσποτων αλλά θα έκαναν τη διαφορά για αυτό το ένα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU