Συνταγές για διατροφή σκύλου με μαγειρευτό φαγητό


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Πόσο θέλω να το κάνω κι εγώ αυτό με τον πολτό λαχανικών, αλλά ρε συ όταν του βαλα μερικές μέρες καρότο και κολοκυθάκι στο φαϊ του (βρασμένο ελαφριά και τριμμένο) έκανε μαλακά κακά πάλι. Μη φανταστείς το πηξα, σιγά σιγά. Και ο πατέρας μου μου είπε ότι αυτά είναι και λαχανικά που κανονικά "σφίγγουν". Καμιά ιδέα οι γνώστες?
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
βασικά με αυτόν τον τρόπο κρατάω όλες τις βιταμίνες τον λαχανικών ώστε να μην χάνονται.... γιατί όταν πολτοποιούνται και συντηρούνται σωστά δεν χάνεις καμια βιταμίνη... επίσης προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερα και από άποψη πως βάζεις όσο θες εσύ και ανακατεύεται με την κροκέτα καλύτερα...
η δικια μου πάντως αφού το φαΐ όλο το φαΐ τις γλείφει και το μπολάκι τις κα κανένα 5 λεπτό
 


amstaff_blue

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
100
0
eleysina
Πόσο θέλω να το κάνω κι εγώ αυτό με τον πολτό λαχανικών, αλλά ρε συ όταν του βαλα μερικές μέρες καρότο και κολοκυθάκι στο φαϊ του (βρασμένο ελαφριά και τριμμένο) έκανε μαλακά κακά πάλι. Μη φανταστείς το πηξα, σιγά σιγά. Και ο πατέρας μου μου είπε ότι αυτά είναι και λαχανικά που κανονικά "σφίγγουν". Καμιά ιδέα οι γνώστες?
μπορεί κάτι να το πειράζει ίσος το καρότο η το κολοκυθάκι.... εμενα πάντως τα κάνει φυσιολογικά
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Έχω ορισμένες απορίες..
1)Μπορεί ένας σκύλος να τρέφεται αποκλειστικά με μαγειρευτό; υπάρχει διαφορά κόστους προς τα πάνω ή προς τα κάτω απο μια καλης ποιότητας ξηρά τροφή; (πχ για τον μεγάλο δίνω ~60 ευρω το 13κιλο και για την μικρη ~15 το 2κιλο)
2)Υπάρχει κάποιο άρθρο με ενδεικτικές δοσολογίες και επιτρεπόμενα φαγητά;
3)Η μετάβαση απο την ξηρά στο μαγειρευτό γίνεται όπως και απο μια ξηρά σε μια άλλη; δηλαδή μειώνεις την ποσότητα του παλιού και αυξάνεις του καινούριο σιγά σιγά; και μετά; πάει ανάλογα με τα φαγητά; δλδ αυτή την εβδομάδα μόνο κοτόπουλο, την επόμενη προσθέτουμε κανένα λαχανικό κλπ;

Ταϊζει κανείς αποκλειστικά μαγειρευτό; και κατι τελευταίο.. η μικρή έτρωγε ως τώρα παράλληλα με την τροφή της λίγο μαγειρευτό που και που (πχ λιγο κοτοπουλο βραστό ανάλατο ή λιγο ρυζάκι).. πρόσφατα την πήγα στον κτηνίατρο και διαπιστώθηκε οτι ειχε ένα θεματάκι στο αίμα και όταν ρώτησα σε τι οφείλεται αυτό με ρώτησε αν την ταϊζω μασχαρίσιο κρέας το οποίο είδα οτι αναφέρεται σε μια απο τις συνταγές που παρατέθηκαν παραπάνω... τελικά κάνει καλό το μοσχαρίσιο ή όχι;
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Έχω ορισμένες απορίες..
1)Μπορεί ένας σκύλος να τρέφεται αποκλειστικά με μαγειρευτό; υπάρχει διαφορά κόστους προς τα πάνω ή προς τα κάτω απο μια καλης ποιότητας ξηρά τροφή; (πχ για τον μεγάλο δίνω ~60 ευρω το 13κιλο και για την μικρη ~15 το 2κιλο)
2)Υπάρχει κάποιο άρθρο με ενδεικτικές δοσολογίες και επιτρεπόμενα φαγητά;
3)Η μετάβαση απο την ξηρά στο μαγειρευτό γίνεται όπως και απο μια ξηρά σε μια άλλη; δηλαδή μειώνεις την ποσότητα του παλιού και αυξάνεις του καινούριο σιγά σιγά; και μετά; πάει ανάλογα με τα φαγητά; δλδ αυτή την εβδομάδα μόνο κοτόπουλο, την επόμενη προσθέτουμε κανένα λαχανικό κλπ;

Ταϊζει κανείς αποκλειστικά μαγειρευτό; και κατι τελευταίο.. η μικρή έτρωγε ως τώρα παράλληλα με την τροφή της λίγο μαγειρευτό που και που (πχ λιγο κοτοπουλο βραστό ανάλατο ή λιγο ρυζάκι).. πρόσφατα την πήγα στον κτηνίατρο και διαπιστώθηκε οτι ειχε ένα θεματάκι στο αίμα και όταν ρώτησα σε τι οφείλεται αυτό με ρώτησε αν την ταϊζω μασχαρίσιο κρέας το οποίο είδα οτι αναφέρεται σε μια απο τις συνταγές που παρατέθηκαν παραπάνω... τελικά κάνει καλό το μοσχαρίσιο ή όχι;
Εγώ ταίζω αποκλειστικά μαγειρευτό τους τελευταίους 3 μήνες.. Οι πρώτες εξετάσεις της ήταν μια χαρά, την επόμενη εβδομάδα όμως θα ξανακάνω(πιο πολύ δική μου επιθυμία είναι, επειδή θεωρώ πως πέρασε ένα σεβαστό διάστημα, οπότε θέλω να ξανακάνω).


  1. Μετάβαση δεν έκανα(δεν γνωρίζω αν πρέπει..ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος), απλά ξεκίνησα αμέσως μαγειρευτό..τα κακά της ήταν από την πρώτη στιγμή μια χαρά..

  1. Αναφορικά με το κόστος, ανάλογα τι εναλλακτικές έχεις για να ψωνίσεις.. αν μπορείς δηλ. να παίρνεις μόνο από το κρεοπωλείο της γειτονιάς, ε..θα σου βγει πιο ακριβά.. Εγώ με 1 φορά το μήνα βαρβάκειο, δίνω λιγότερα από όσα έδινα πριν.
  2. Υπάρχουν αρκετά άρθρα που αναφέρουν τι δεν πρέπει να τρώει ένας σκύλος, τι δεν πρέπει να τρώει συχνά κ.λ.π. Αν κάνεις ένα search κ εδώ, αλλά κ γενικά..θα βρεις πολλά..
  3. Αναφορικά με το μοσχάρι, ξέρω ότι κυρίως πρέπει να τρώνε λευκά κρέατα, αλλά δεν απαγορεύεται..
  4. Τώρα για τις συνταγές, εγώ πάντα τις βλέπω σαν ένα μπούσουλα.. ποτέ δεν τις εκτελώ ακριβώς.. π.χ. έκανα την πρώτη, αλλά οι δοσολογίες μου ήταν τελειώς διαφορετικές, έβαλα κ λαχανικά κλπ..

Στο μαγειρευτό το κλειδί είναι να καταφέρνεις να δίνεις ποικιλία, να τρώει ο σκύλος μέσα σε ένα διάστημα 2-3 εβδομάδων τα πάντα(από τα επιτρεπόμενα & στην κατάλληλη δοσολογία).

Αυτό το θεματάκι στο αίμα, θυμάσαι τι ακριβώς ήταν..;;; Προκύπτει δηλαδή μόνο από το μοσχαρίσιο;;

Edit: Αυτό που έκανα , ήταν το εξής.. Όταν της έδινα ακόμα ξηρά τροφή, πρόσθετα κάθε φορά κάτι διαφορετικό στο μπολ της.. σε μικρή ποσότητα.. (κάποιο λαχανικό, δηλαδή ή κρέας) κάθε φορά ξεχωριστό κ μόνο του, ώστε να μπορέσω να καταλάβω αν την ενοχλήσει κάτι , τι είναι.. Οπότε , ξεκίνησα με κοτόπουλο, ρύζι κ λαχανικά που ήδη είχε φάει.. κ άρχισα να προσθέτω σιγά - σιγά για να ελέγχω..
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δίνω μαγειρευτό στον σκύλο μου τον έναν αποκλειστικά.
Δεν έκανα μετάβαση, και δεν είχα κάποιο θέμα. Δεν ταίζω μόνο λευκά κρέατα, δίνω και μοσχάρι και πάλι δεν είχαμε θέμα.
Υπάρχουν αρκετά άρθρα στο φόρουμ και για ποσότητες, και για μη επιτρεπόμενες τροφές.
Για το κόστος εξαρτάται από που ψωνίζεις όπως σου είπε ο Αlba. Από την ξηρά είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ευχαριστώ για την απάντηση, η μικρή μου είχε περισσότερα βακτήρια απο ό,τι έπρεπε αν δεν κάνω λάθος (δλδ οτι κάτι είχε παραπάνω το θυμάμαι, για το αν ήταν βακτήρια έχω κάποια επιφύλαξη, δε μπορώ να βρω τη συνταγή του γιατρού αυτή τη στιγμή), αλλά ο αριθμός που μου είπε οτι έχει σε σύγκριση με αυτόν που θα έπρεπε να έχει ήταν πολλαπλάσιος.
Δεν ξέρω αν ευθύνεται μονο το μοσχάρι αλλά ήταν το μόνο που με ρώτησε.

edit: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
θα ψάξω στο φορουμ
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ήθελα, διάβασα στο υπόμνημα ότι ως ποσότητα στο μαγειρευτό δίνουμε 2-3% του σωματικού βάρους του σκύλου και ότι αν είναι κουτάβι το ποσοστό είναι 10%. Δλδ εμένα που είναι το γερμανάκι μου 28 κιλά πρέπει να του δίνω κοντα 3 κιλά την ημέρα? Δεν είναι πάρα πολύ?

Πληροφοριακά ξηρά τροφή δίνω 700-800 γραμμάρια ημερησίως και ο σκύλος σωματικά είναι άψογος σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκτροφέα μου αλλά και του κτηνιάτρου...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν δίνεις ξηρά 700 με 800 γρμ τότε σίγουρα με το μαγειρευτό πρέπει να δίνεις περισσότερο αλλά τα 3 κιλά μου φαίνονται πιο υπερβολικά από υπερβολικά... Η ξηρά όπως το λέει και το όνομα της είναι αφυδατωμένη τροφή και πιο περιεκτική.
Εγώ για ενήλικο σκύλο δίνω 1.5 τοις εκατό του βάρους του και μάλλον επειδή έχω αυξήσει την δραατηριότητα του είναι λίγο γιατί έχει αδυνατίσει.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
700-800 γραμμαρια ειναι παρα πολλα σε αυτη την ηλικια.Εγω οταν ο μικρος ηταν 28 κιλα εδινα 450 ημερησιως.Μηπως αν υπολογισεις με τα γραμμαρια που ανεφερα σου βγει πιο λογικη ποσοτητα?
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Δεν ακολουθούμε τα γραμμάρια της συσκευασίας, αλλά αυτό που "βλέπουμε" στον σκύλο και υπό την εποπτεία και τις οδηγίες του εκτροφέα μέχρι να αποκτήσουμε εμπειρία. Μέχρις στιγμής "βλέπουμε" καλά και τόσο κτηνίατρος όσο και εκτροφέας, μας λένε ότι είναι τέλειος ο μικρός από άποψη βάρους...

Τσπ, απλά ρώτησα γιατί το 10% που αναφέρει το υπόμνημα για κουτάβια, μου φάνηκε κάπως υπερβολικό...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
...

Τσπ, απλά ρώτησα γιατί το 10% που αναφέρει το υπόμνημα για κουτάβια, μου φάνηκε κάπως υπερβολικό...
Kαι μένα. Προφανώς είναι ένας μπούσουλας, και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες όπως μικροσωμο vs μεγαλώσομο κουτάβι, ημερήσια δραστηριότητα κλπ.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Kαι μένα. Προφανώς είναι ένας μπούσουλας, και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες όπως μικροσωμο vs μεγαλώσομο κουτάβι, ημερήσια δραστηριότητα κλπ.
Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει Κυβέλη, όπως τα λες... :rolleyes:
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ήθελα, διάβασα στο υπόμνημα ότι ως ποσότητα στο μαγειρευτό δίνουμε 2-3% του σωματικού βάρους του σκύλου και ότι αν είναι κουτάβι το ποσοστό είναι 10%. Δλδ εμένα που είναι το γερμανάκι μου 28 κιλά πρέπει να του δίνω κοντα 3 κιλά την ημέρα? Δεν είναι πάρα πολύ?

Πληροφοριακά ξηρά τροφή δίνω 700-800 γραμμάρια ημερησίως και ο σκύλος σωματικά είναι άψογος σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκτροφέα μου αλλά και του κτηνιάτρου...
ουπς λάθος μου!
 


pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
καλησπερα να ρωτησω κατι για σκυλο 38 κιλων περιπου ποσα κιλα κρεας τον μηνα χρειαζομαι περιπου και ποσο περιπου κοστιζουν στην βαρβακειο?
 








pegasos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
96
0
ας πουμε εσεις που δινετε απο ολα και κοτοπουλο και χοιρινο και μοσχαρι και εντοσθια ποσο σας κοστιζει το μηνα στο περιπου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eγώ δύσκολο να σου απαντήσω για κόστος γιατί δίνω και ξηρά τροφή και κάτι κονσέρβες σούπερ που έχω βρει. Mπέρδεμα!