Αποκτηση Καθαροαιμου Λαμπραντορ Γκολντεν Ριτριβερ


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να με βοηθησει με το συγκεκριμενο petshop εχω ακουσει παρα πολυ καλες κριτικες και μηδενικη δυσπλασια στα σκυλακια που τοσα χρονια εχει δωσει.. τουλαχιστον ετσι μου λενε αυτοι.. το petshop ονομαζεται puppy4u
 
  • Angry
Reactions: mareco




Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Καλή φάση! Πόσο τα δίνει;
Τα δίνει 570 και αυτό που πραγματικά παρατήρησα ότι σου δίνει εγγύηση μέχρι 12 μήνες για θέματα δυσπλασίας ! Τα παίρνει από έναν εκτροφέα που συνεργάζεται χρόνια στην Ουγγαρία
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Επ, μου το χαλάς. Η αλήθεια είναι ότι με 570 κλείνεις αεροπορικά να πας να το πάρεις μόνος και σου μένουν και ρέστα για σ/κ στη Βουδαπέστη. Άλλο, άλλο.
Με τους εκτροφείς που δεν έβλεπες την ώρα να μιλήσεις τι είπατε;
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Επ, μου το χαλάς. Η αλήθεια είναι ότι με 570 κλείνεις αεροπορικά να πας να το πάρεις μόνος και σου μένουν και ρέστα για σ/κ στη Βουδαπέστη. Άλλο, άλλο.
Με τους εκτροφείς που δεν έβλεπες την ώρα να μιλήσεις τι είπατε;
Η αλήθεια είναι ότι 1000 ευρώ μου ζητάνε όλοι που μεγαλώνουν οι ίδιοι τα σκυλάκια ... Οι γονείς μου εν μέρη είναι κάθετοι σε αυτό γιατί εκτός από τα 1000 είναι και περίπου ένα 500 τα πρώτα πράγματα για τον σκύλο μαζί με κτηνίατρο .... Γενικά όμως θα ήθελα μια γνώμη για το συγκεκριμένο petshop
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τα είπαμε για το συγκεκριμένο πετ σοπ, ακριβό, πολύ ακριβό. Έχει κι άλλες αγγελίες, έχει και Μύκονο, δεν είμαστε για να πετάμε λεφτά τώρα. Δε μου είπες όμως, ποιος εκτροφέας ζητάει χιλιάρικο και τι δίνει σε αυτά τα λεφτά - πως θα βγάλουμε απόδοση έτσι; Επίσης, γιατί κάνουμε τέτοια παζάρια για ένα σκύλο που στοιχίζει καμιά 80-100 ευρώ το μήνα;
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Τα είπαμε για το συγκεκριμένο πετ σοπ, ακριβό, πολύ ακριβό. Έχει κι άλλες αγγελίες, έχει και Μύκονο, δεν είμαστε για να πετάμε λεφτά τώρα. Δε μου είπες όμως, ποιος εκτροφέας ζητάει χιλιάρικο και τι δίνει σε αυτά τα λεφτά - πως θα βγάλουμε απόδοση έτσι; Επίσης, γιατί κάνουμε τέτοια παζάρια για ένα σκύλο που στοιχίζει καμιά 80-100 ευρώ το μήνα;
Τώρα τι να σου απαντήσω .... Καινούργιος είμαι στον χώρο ψάχνω απλά για ένα υγιέστατο σκυλάκι να μην Μ έχει γενετική πάθηση σε δυσπλασία και να μην χαλάσω εκατοντάδες λεφτά στο μέλλον σε κτηνιάτρους λόγω ασθενειών ... Επίσης ο εκτροφέας με το χιλιάρικο δηλαδή όλοι όσοι είναι στον κοε ... Δίνει πεντιγκρι, πιστοποίηση ότι είναι καθαρόαιμο , ότι οι γονείς είναι Α ποιότητας σε δυσπλασία ( δεν έχουν ) , το πρώτο εμβόλιο και τα χαρτιά του .... Αυτό... Το συγκεκριμένο πετ σοπ δίνει 2 εμβόλια , χαρτιά , βιβλιάριο χωρίς πεντιγκρι , μου έβαλε το χέρι στη φωτιά ότι πιστεύεται πολύ τον εκτροφέα στην Ουγγαρία , και ότι αν μέχρι τον 1 χρόνο δείξει ότι έχει θέμα δυσπλασίας το παίρνει πίσω
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις εσύ που θέλεις το σκύλο, τότε ποιος να ξερει για σένα; Δηλαδή αυτή τη δυσπλασία την είδες κάπου σα λέξη αλλά παρόλο το ψάξιμο δε στάθηκε δυνατόν να βρεις πουθενά πέντε πληροφορίες παραπάνω; Η βρήκες ότι εμφανίζεται κυρίως τους πρώτους 12 μήνες της εγγύησης; Μετά το χρόνο είμαστε οκ; Αν κάτσει στραβη, το ελαττωματικό προϊόν που θα επιστρέψεις τι θα γίνει; :unsure:

Το ότι δεν ξέρεις δεν αποτελεί πρόβλημα, κανείς δεν ήξερε μέχρι να ασχοληθεί και να μάθει. Ευτυχώς ο σκύλος δεν είναι κάτι που πρέπει να αγοράσεις πάση θυσία άμεσα, οπότε έχεις όλο τον χρόνο να ενημερωθείς όσο πολύ ή λίγο θέλεις!
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις εσύ που θέλεις το σκύλο, τότε ποιος να ξερει για σένα; Δηλαδή αυτή τη δυσπλασία την είδες κάπου σα λέξη αλλά παρόλο το ψάξιμο δε στάθηκε δυνατόν να βρεις πουθενά πέντε πληροφορίες παραπάνω; Η βρήκες ότι εμφανίζεται κυρίως τους πρώτους 12 μήνες της εγγύησης; Μετά το χρόνο είμαστε οκ; Αν κάτσει στραβη, το ελαττωματικό προϊόν που θα επιστρέψεις τι θα γίνει; :unsure:

Το ότι δεν ξέρεις δεν αποτελεί πρόβλημα, κανείς δεν ήξερε μέχρι να ασχοληθεί και να μάθει. Ευτυχώς ο σκύλος δεν είναι κάτι που πρέπει να αγοράσεις πάση θυσία άμεσα, οπότε έχεις όλο τον χρόνο να ενημερωθείς όσο πολύ ή λίγο θέλεις!
Μάλλον με κατάλαβες λίγο λάθος ! Ναι φυσικά έχω ψάξει για δυσπλασία τι είναι κτλπ και όχι δεν εξαφανίζεται απλά οι πρώτοι 12 μήνες στα golden retriever μου εξήγησαν ότι είναι οι πιο κρίσιμοι ... Αν αποφύγουμε την γενετική δυσπλασία δηλαδή να είναι κληρονομική που αυτό κατά κάποιον τρόπο θέλω από εκεί και πέρα πρέπει το κουταβάκι μου να το προσέχω με τις σκάλες τις απότομες κινήσεις κτλπ κτλπ ώστε να μην του κάνω εγώ το κακό ! ... Δεν είναι ότι βιάζομαι απλά είμαι στην περίοδο που μαθαίνω και ψαχνομαι
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Τώρα τι να σου απαντήσω .... Καινούργιος είμαι στον χώρο ψάχνω απλά για ένα υγιέστατο σκυλάκι να μην Μ έχει γενετική πάθηση σε δυσπλασία και να μην χαλάσω εκατοντάδες λεφτά στο μέλλον σε κτηνιάτρους λόγω ασθενειών ... Επίσης ο εκτροφέας με το χιλιάρικο δηλαδή όλοι όσοι είναι στον κοε ... Δίνει πεντιγκρι, πιστοποίηση ότι είναι καθαρόαιμο , ότι οι γονείς είναι Α ποιότητας σε δυσπλασία ( δεν έχουν ) , το πρώτο εμβόλιο και τα χαρτιά του .... Αυτό... Το συγκεκριμένο πετ σοπ δίνει 2 εμβόλια , χαρτιά , βιβλιάριο χωρίς πεντιγκρι , μου έβαλε το χέρι στη φωτιά ότι πιστεύεται πολύ τον εκτροφέα στην Ουγγαρία , και ότι αν μέχρι τον 1 χρόνο δείξει ότι έχει θέμα δυσπλασίας το παίρνει πίσω
Δεν ειναι λογικό επιχείρημα οτι ο εμπορος σκύλων εβαλε το χέρι του στη φωτιά. Δεν θα επρεπε να σας αρκει. Χωρις PEDIGREE ο σκύλος ΔΕΝ ειναι καθαρόαιμος. Γι αυτό δεν σας δίνει. Μπείτε στο διαδίκτυο δείτε λιγο για τα puppymills. Μετα ξανασκεφτείτε το αν θελετε πραγματικά νά συμμετέχετε σε κάτι τέτοιο.
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Δεν ειναι λογικό επιχείρημα οτι ο εμπορος σκύλων εβαλε το χέρι του στη φωτιά. Δεν θα επρεπε να σας αρκει. Χωρις PEDIGREE ο σκύλος ΔΕΝ ειναι καθαρόαιμος. Γι αυτό δεν σας δίνει.
Μου είπε ότι pedigree οι περισσότεροι που δεν είναι στον κοε δεν κάνουν γτ στοιχίζει πολύ και δεν έχει τόσο πολύ νόημα για τους περισσότερους ... Επίσης μου είπε pedigree μπορώ να κάνω μόνος μου όταν το πάρω... Από την άλλη μου είπε τόσα χρόνια δίνει καθαρόαιμα λαμπραντόρ και είναι μεγάλο petshop στην Αθήνα .. αυτό μέχρι στιγμής για αυτό προσπαθώ να τον τσεκαρω αν ισχύουν όλα αυτά
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Μου είπε ότι pedigree οι περισσότεροι που δεν είναι στον κοε δεν κάνουν γτ στοιχίζει πολύ και δεν έχει τόσο πολύ νόημα για τους περισσότερους ... Επίσης μου είπε pedigree μπορώ να κάνω μόνος μου όταν το πάρω... Από την άλλη μου είπε τόσα χρόνια δίνει καθαρόαιμα λαμπραντόρ και είναι μεγάλο petshop στην Αθήνα .. αυτό μέχρι στιγμής για αυτό προσπαθώ να τον τσεκαρω αν ισχύουν όλα αυτά
Δεν ισχυουν. Το pedigree δεν στοιχιζει. Απλα δεν μπορει να εκδοσει ουτε αυτος ουτε ο Ουγγρος γιατι ειναι κουταβεμποροι οχι εκτροφεις. Σας προτρεπω ξανα να ψαξετε για τα puppymills. Απο puppymills θα σας προμηθευσουν κουταβι. Τουλαχιστον να μην πειτε οτι δεν γνωριζατε τι πατε να κανετε, αν τελικα καταληξετε σε αυτη τη λυση.
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Δεν ισχυουν. Το pedigree δεν στοιχιζει. Απλα δεν μπορει να εκδοσει ουτε αυτος ουτε ο Ουγγρος γιατι ειναι κουταβεμποροι οχι εκτροφεις. Σας προτρεπω ξανα να ψαξετε για τα puppymills. Απο puppymills θα σας προμηθευσουν κουταβι .
Το μόνο που έχω να κάνω είναι να μου δώσει το όνομα του Ούγγρου εκτροφου να τον ψάξω και από εκεί και πέρα αν βρω το παραμικρό να διακόψω κάθε επικοινωνία ... Πάντως 2 άτομα που πήραν golden retriver είναι καθαρόαιμα και υγιέστατα από εκεί ... Αυτά ευχαριστώ για τις προτροπές σας .... Αν χαλάσει και με αυτό το petshop θα περιμένω μέχρι να έχω τα λεφτά για εκτροφέα από κοε
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Καταρχάς, το pedigree kοστίζει €21. Αυτό είναι το φοβερό του κόστος.
Το pedigree εκδίδεται μόνο αν οι γεννήτορες έχουν και οι δύο pedigree.
Η έκδοση του pedigree δρομολογείται βάση της δήλωσης της γέννας (εντός 30 ημέρων) και αυτήν τη δηλώση, μόνο ο εκτροφέας έχει το δικαίωμα να κάνει.
Το "νόημα" που έχει το pedigree για τον απλό ιδιώτη, που δεν επιθυμεί να συμμετάσχει σε εκθέσεις, είναι ότι ο σκύλος που αγόρασε, είναι ο σκύλος που ζήτησε. Καθαρόαιμος.
Το ότι πήραν 2, 22, ή 52 άτομα σκύλο από pet shop το μόνο που σίγουρα σημαίνει, είναι ότι και οι 2, 22 ή 52 έχουν σκύλο που "μοιάζει" με αυτό που θα ήθελαν. Και αν ποτέ σταθεί δίπλα σε ένα πραγματικά καθαρόαιμο, θα το καταλάβουν και οι ίδιοι. Αλλά θα έχει παρέλθει το 12μηνο...
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Καταρχάς, το pedigree kοστίζει €21. Αυτό είναι το φοβερό του κόστος.
Το pedigree εκδίδεται μόνο αν οι γεννήτορες έχουν και οι δύο pedigree.
Η έκδοση του pedigree δρομολογείται βάση της δήλωσης της γέννας (εντός 30 ημέρων) και αυτήν τη δηλώση, μόνο ο εκτροφέας έχει το δικαίωμα να κάνει.
Το "νόημα" που έχει το pedigree για τον απλό ιδιώτη, που δεν επιθυμεί να συμμετάσχει σε εκθέσεις, είναι ότι ο σκύλος που αγόρασε, είναι ο σκύλος που ζήτησε. Καθαρόαιμος.
Το ότι πήραν 2, 22, ή 52 άτομα σκύλο από pet shop το μόνο που σίγουρα σημαίνει, είναι ότι και οι 2, 22 ή 52 έχουν σκύλο που "μοιάζει" με αυτό που θα ήθελαν. Και αν ποτέ σταθεί δίπλα σε ένα πραγματικά καθαρόαιμο, θα το καταλάβουν και οι ίδιοι. Αλλά θα έχει παρέλθει το 12μηνο...
Κατάλαβα...
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
@sis @mareco @p__nat πήγα σε petshop ( ο ιδιοκτήτης ήταν πρώην εκτροφέας ! ) Και είχε αρκετά βραβεία σε εκθέσεις από το 1995 είδα μέχρι το 2010 πριν ανοίξει το petshop λοιπόν μου είπε ότι από Ουγγαρία τα σκυλάκια έρχονται χωρίς pedigree στα 600 ευρώ καθαρόαιμα και μου εγκυατε και Μ έδωσε αρκετά τηλέφωνα να ρωτήσω την Πελατια του .... Επίσης μου έδωσε τον αριθμό που έχει πουλήσει και ήταν στα 50 σκυλιά golden retriver επίσης μου είπε ότι αν δεν τον εμπιστεύομαι μπορεί να παραγγείλει σκυλιά από την Σερβία στα 700, ευρώ με pedrigree επειδή εκεί τους αναγκάζουν όλους να το κάνουν
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Μπας και... για την Ουγγαρια λεει. Για να μην αυτοπαραμυθιαζεστε.


 
  • Like
Reactions: anastasiak


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Τον αριθμό του εκτροφέα σου τον έδωσε?Την επωνυμία του εκτροφείου στη έδωσε? 50 σκυλιά από τον ίδιο εκτροφέα? κλωσσομηχανες έχει? Πόσα θυλικα έχει? Πολλά ερωτήματα.....για ψάξουν.
 
  • Like
Reactions: An aer


An aer

Active Member
16 Μαϊου 2020
25
11
31
@sis @mareco @p__nat πήγα σε petshop ( ο ιδιοκτήτης ήταν πρώην εκτροφέας ! ) Και είχε αρκετά βραβεία σε εκθέσεις από το 1995 είδα μέχρι το 2010 πριν ανοίξει το petshop λοιπόν μου είπε ότι από Ουγγαρία τα σκυλάκια έρχονται χωρίς pedigree στα 600 ευρώ καθαρόαιμα και μου εγκυατε και Μ έδωσε αρκετά τηλέφωνα να ρωτήσω την Πελατια του .... Επίσης μου έδωσε τον αριθμό που έχει πουλήσει και ήταν στα 50 σκυλιά golden retriver επίσης μου είπε ότι αν δεν τον εμπιστεύομαι μπορεί να παραγγείλει σκυλιά από την Σερβία στα 700, ευρώ με pedrigree επειδή εκεί τους αναγκάζουν όλους να το κάνουν
Καλησπέρα.. από τη δική μου προσωπική εμπειρία να σου πω ότι, επειδή έψαχνα για ένα συγκεκριμενο σκυλί μεγαλόσωμης φυλής κ εδώ από εκτροφέα η τιμή ήταν υψηλή, σκέφτηκα να ψάξω pet shop η σελίδα στο ίντερνετ.. κ πραγματι η τιμή ήταν-300 με 400 ευρώ από ότι ήταν εδώ, ετσι "έπεσα"πανω σε πολλούς που λέγανε ότι χωρίς pedigree είναι οικονομικότερος ο σκύλος κ αν ήθελα pedigree ήταν συν 200 ευρώ κ δεν χρειάζομαι το χαρτί αν δεν πάω σε εκθέσεις κτλ.. Η αλήθεια είναι ότι δελεαστηκα πολύ.. αλλά.........με λίγη έρευνα κ βιντεάκια συνεντεύξεων εκτροφεων κατάλαβα ότι αυτό δεν ισχύει.. τα σκυλιά είναι από puppy mills -όπως είπαν κ οι άλλοι χρήστες- άσε που τις περισσότερες φορές πληρώνεις ένα χαρτί τύπου pedigree που στην πραγματικότητα δεν έχει καμία ισχύ.. πλαστό..
Για αυτό κατέληξα να δώσω τελικά το κάτι παραπάνω κ να πάρω από εκτροφέα εδώ που κ θα δω τα κουτάβια κ τους γονείς τους..
 


Spilio

Active Member
1 Αυγούστου 2020
43
13
23
Καλησπέρα.. από τη δική μου προσωπική εμπειρία να σου πω ότι, επειδή έψαχνα για ένα συγκεκριμενο σκυλί μεγαλόσωμης φυλής κ εδώ από εκτροφέα η τιμή ήταν υψηλή, σκέφτηκα να ψάξω pet shop η σελίδα στο ίντερνετ.. κ πραγματι η τιμή ήταν-300 με 400 ευρώ από ότι ήταν εδώ, ετσι "έπεσα"πανω σε πολλούς που λέγανε ότι χωρίς pedigree είναι οικονομικότερος ο σκύλος κ αν ήθελα pedigree ήταν συν 200 ευρώ κ δεν χρειάζομαι το χαρτί αν δεν πάω σε εκθέσεις κτλ.. Η αλήθεια είναι ότι δελεαστηκα πολύ.. αλλά.........με λίγη έρευνα κ βιντεάκια συνεντεύξεων εκτροφεων κατάλαβα ότι αυτό δεν ισχύει.. τα σκυλιά είναι από puppy mills -όπως είπαν κ οι άλλοι χρήστες- άσε που τις περισσότερες φορές πληρώνεις ένα χαρτί τύπου pedigree που στην πραγματικότητα δεν έχει καμία ισχύ.. πλαστό..
Για αυτό κατέληξα να δώσω τελικά το κάτι παραπάνω κ να πάρω από εκτροφέα εδώ που κ θα δω τα κουτάβια κ τους γονείς τους..
Δηλαδή όταν αυτός ο άνθρωπος μου είπε ότι αν θελω pedigree φυσικά προσφέρθηκε να μου φέρει σκυλάκι από Σερβία με το χαρτί του και μου εξήγησε οτι εκει τους υποχρεώνουν ολους...επίσης αυτός έχει δικό του συνεργάτη στο εξωτερικό. Γενικά αυτός είναι 30 χρόνια και έχει δώσει 50 σκυλάκια .... Ότι τον ρώτησα προσφέρθηκε να μου απαντήσει και γενικά μ είπε ότι αν δεν τον εμπιστεύομαι ακόμα μου έδειξε τα χαρτιά του τα πάντα ! Και Μ είπε να ρωτήσω γενικά την πελατεία του και να δω τα σκυλάκια τους
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3